Spam to termin, który w kontekście marketingu odnosi się do niechcianych, często natrętnych aktywności promocyjnych. Takie działania często naruszają przepisy prawa i są uważane za nieetyczne. Oznaczają kierowanie komunikatów marketingowych do osób, które nie wyraziły na to zgody lub nie są zainteresowane daną ofertą.Rodzaje spamu
Spam możemy spotkać w wielu formach. Wyróżniamy między innymi:
- Spam emailowy - jest to najczęściej spotykany rodzaj spamu, który polega na wysyłaniu niechcianych wiadomości e-mail, zazwyczaj o charakterze reklamowym, do wielu użytkowników jednocześnie. Wiadomości te są często wysyłane przez boty komputerowe.
- Spam w mediach społecznościowych - podobnie jak w przypadku spamu e-mail, spam w mediach społecznościowych polega na niewłaściwym, nachalnym lub masowym przesyłaniu komunikatów użytkownikom. Takie działanie jest często wykorzystywane do promowania produktów lub usług, ale także do celów oszustwa czy robienia zaśmiecenia na profilach użytkowników.
- Spam SMS - to niechciane wiadomości tekstowe, zazwyczaj o charakterze reklamowym, wysyłane na telefony komórkowe użytkowników bez ich zgody.
Zasady przeciwdziałania spamowi
W większości krajów istnieją przepisy prawne, które regulują kwestię spamu. Są one często surowe i wiążą się z wysokimi karami finansowymi dla firm, które je łamią. Dodatkowo, wyróżnia się także szereg praktyk, które mogą pomóc w utrzymaniu higieny mailingowej, co ułatwia odbiorcom odróżnienie prawdziwych wiadomości od spamu. To między innymi:- Obowiązek uzyskania wyraźnej zgody na otrzymywanie marketingu od odbiorców,
- Konieczność udostępnienia opcji wypisania się z subskrypcji,
- Podanie prawdziwych informacji kontaktowych iw wiadomościach marketingowych.
Leave a Reply