Software As A Service (Saas)

Home Słownik Marketingu Software As A Service (Saas)

Software as a Service (SaaS) to model dostarczania aplikacji przez Internet jako usługi. SaaS jest jednym z trzech głównych kategorii usług cloud computing, obok infrastruktury jako usługi (IaaS) i platformy jako usługi (PaaS).

Charakterystyka SaaS

W przypadku SaaS, dostawcy usług hostują i utrzymują serwery, bazy danych oraz kod aplikacji, tworząc komercyjne oprogramowanie, które udostępniają klientom przez Internet, zazwyczaj za pomocą przeglądarki internetowej. Użytkownicy nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z instalacją i utrzymaniem oprogramowania na swoich własnych komputerach lub w innej lokalizacji.

Korzyści z korzystania z SaaS

Podstawowe korzyści z korzystania z modelu SaaS obejmują:

  • Skrócenie czasu i obniżenie kosztów wdrożeń, ponieważ oprogramowanie jest już zainstalowane i skonfigurowane.
  • Elminowanie kosztów zakupu sprzętu, konserwacji oprogramowania i infrastruktury, a także kosztów związanych z zabezpieczaniem i przeprowadzaniem aktualizacji.
  • Umożliwienie użytkownikom radzenia sobie z rosnącymi i malejącymi zapotrzebowaniami na zasoby, nie biorąc na siebie ryzyka związanego z przewidywaniem przyszłego zapotrzebowania na zasoby IT.

Przykłady aplikacji SaaS

Aplikacje SaaS są powszechne w wielu dziedzinach biznesu, obejmując m.in.:

  • Software do zarządzania treścią (CMS – Content Management System)
  • Programy do zarządzania relacjami z klientami (CRM – Customer Relationship Management)
  • Software do zarządzania projektami
  • Programy do zarządzania zasobami firmy (ERP – Enterprise Resource Planning)
  • Oprogramowanie do tworzenia i zarządzania mailingami

Aspekty bezpieczeństwa w SaaS

Jedną z głównych kwestii związanych z SaaS jest bezpieczeństwo. Ponieważ infrastruktura usługodawcy jest społecznie dostępna, klient musi polegać na dostawcy usług, aby zapewnić odpowiednią ochronę danych i spełniać wymagania dotyczące prywatności. Bezpieczne przechowywanie danych jest kluczowe, szczególnie dla firm działających w sektorach, w których obowiązują specjalne przepisy dotyczące przetwarzania danych, takie jak sektor usług finansowych czy opieki zdrowotnej.

Mimo to, korzyści wynikające z korzystania z modelu SaaS są nie do przecenienia. Oferuje on wiele elastyczności i łatwości w zakresie zarządzania aplikacjami biznesowymi, co jest niezwykle cenne dla firm wszelkich rozmiarów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.