Co to jest File Transfer Protocol (FTP)?
Protokół File Transfer Protocol (FTP) to standard opracowany przez Internet Engineering Task Force (IETF), który zdefiniuje zasady przesyłania plików (zarówno w trybie binarnym, jak i tekstowym) między hostami (komputerami) w sieci internet. FTP to sieciowy system plików używany do przenoszenia plików pomiędzy komputerami, niezależnie od systemu operacyjnego lub platformy sprzętowej.
Struktura Protokołu FTP.
FTP działa na podstawie architektury klient-serwer. Serwer FTP przechowuje pliki, a klient FTP – zazwyczaj aplikacja użytkownika – łączy się z serwerem w celu przesyłania plików do niego lub ściągnięcia plików z niego. FTP używa dwóch połączeń sieciowych TCP/IP do przesyłania plików:
- Połączenie sterujące (control connection): Służy do przesyłania poleceń między klientem a serwerem i przekazywania odpowiedzi serwera do klienta. To połączenie jest nawiązywane kiedy klient FTP sprawdza swoje dane logowania.
- Połączenie danych (data connection): Służy do przesyłania właściwych plików między klientem a serwerem. Po nawiązaniu połączenia sterującego, klient może żądać przesyłania plików poprzez i otwarcie połączenia danych.
Jak działa FTP?
Klient FTP rozpoczyna sesję FTP, nawiązując połączenie sterujące z serwerem. Gdy połączenie jest ustanowione, klient wysyła połączenia sterujące, takie jak polecenia autoryzacji (login i hasło), polecenia manipulacji plikami (na przykład pobierz, zaktualizuj, usuń), a serwer FTP odpowiada na te polecenia poprzez przesyłanie odpowiedzi. Dla przesyłania właściwych plików między klientem a serwerem uzyskiwane jest dodatkowe połączenie znane jako połączenie danych.
Zastosowanie FTP
FTP jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach, w tym w marketingu, zwłaszcza w kontekście zarządzania treściami i hostingiem stron internetowych. Narzędzia takie jak WordPress wykorzystują protokół FTP do ładowania, pobierania i zarządzania plikami na serwerze. FTP jest również powszechnie stosowany dla przesyłania plików między serwerami B2B, tworzenia kopii zapasowych danych oraz zdalnego dostępu do plików.
Leave a Reply