File Transfer Protocol (Ftp)

Home Słownik Marketingu File Transfer Protocol (Ftp)

Co to jest File Transfer Protocol (FTP)?

Protokół File Transfer Protocol (FTP) to standard opracowany przez Internet Engineering Task Force (IETF), który zdefiniuje zasady przesyłania plików (zarówno w trybie binarnym, jak i tekstowym) między hostami (komputerami) w sieci internet. FTP to sieciowy system plików używany do przenoszenia plików pomiędzy komputerami, niezależnie od systemu operacyjnego lub platformy sprzętowej.

Struktura Protokołu FTP.

FTP działa na podstawie architektury klient-serwer. Serwer FTP przechowuje pliki, a klient FTP – zazwyczaj aplikacja użytkownika – łączy się z serwerem w celu przesyłania plików do niego lub ściągnięcia plików z niego. FTP używa dwóch połączeń sieciowych TCP/IP do przesyłania plików:

  • Połączenie sterujące (control connection): Służy do przesyłania poleceń między klientem a serwerem i przekazywania odpowiedzi serwera do klienta. To połączenie jest nawiązywane kiedy klient FTP sprawdza swoje dane logowania.
  • Połączenie danych (data connection): Służy do przesyłania właściwych plików między klientem a serwerem. Po nawiązaniu połączenia sterującego, klient może żądać przesyłania plików poprzez i otwarcie połączenia danych.

Jak działa FTP?

Klient FTP rozpoczyna sesję FTP, nawiązując połączenie sterujące z serwerem. Gdy połączenie jest ustanowione, klient wysyła połączenia sterujące, takie jak polecenia autoryzacji (login i hasło), polecenia manipulacji plikami (na przykład pobierz, zaktualizuj, usuń), a serwer FTP odpowiada na te polecenia poprzez przesyłanie odpowiedzi. Dla przesyłania właściwych plików między klientem a serwerem uzyskiwane jest dodatkowe połączenie znane jako połączenie danych.

Zastosowanie FTP

FTP jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach, w tym w marketingu, zwłaszcza w kontekście zarządzania treściami i hostingiem stron internetowych. Narzędzia takie jak WordPress wykorzystują protokół FTP do ładowania, pobierania i zarządzania plikami na serwerze. FTP jest również powszechnie stosowany dla przesyłania plików między serwerami B2B, tworzenia kopii zapasowych danych oraz zdalnego dostępu do plików.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.