First Input Delay

Home Słownik Marketingu First Input Delay

Wstęp do First Input Delay

First Input Delay (FID) to metryka interaktywności strony internetowej dzieły Web Vitals, która ocenia czas pomiędzy momentem, w którym użytkownik próbuje interakcji z daną stroną internetową (np. kliknięcie na przycisk), a momentem, w kiedy przeglądarka jest w stanie na tę interakcję odpowiedzieć. W skrócie, FID jest to opóźnienie reakcji strony internetowej na próbę interakcji użytkownika.

Techniczne aspekty First Input Delay

First Input Delay jest mierzony w milisekundach i skupia się na interakcjach z pierwszym wprowadzeniem danych przez użytkownika, takimi jak kliknięcia, naciśnięcia klawisza, czy inne formy interakcji, które zainicjują jakąkolwiek zmianę na stronie internetowej. Ważne jest, aby zrozumieć, że FID nie odnosi się do czasu ładowania strony, ani do momentu, w którym zawartość strony staje się widoczna dla użytkownika. Dotyczy on wyłącznie pierwszych momentów interaktywności.

Znaczenie First Input Delay

  • First Input Delay bazuje na rzeczywistej obsłudze zdarzeń, co jest cenną informacją dla twórców stron, gdyż podaje, jak długo użytkownik oczekuje na odpowiedź strony po jej wczytaniu. To kluczowe wskaźnik faktycznego doświadczenia użytkownika.
  • Niskie wartości FID (poniżej 100 milisekund) gwarantują płynne doświadczenia użytkownika, podczas gdy wyższe wartości mogą być frustrujące i zniechęcające.
  • High FID scores mogą sugerować problemy z wydajnością strony, takie jak zbyt duże obciążenie głównego wątku przeglądarki.
  • Optimalizowanie dla First Input Delay

    Zredukowanie FID polega przede wszystkim na minimalizacji lub opóźnieniu działania kodu JavaScript, który blokuje główny wątek przeglądarki. Kod JavaScript jest szczególnie ważny, ponieważ ma skłonność do blokowania głównego wątku na długie okresy czasu, co ma negatywny wpływ na FID.

    Strategie do optymalizacji FID zawierają:

  • Zmniejszanie ilości kodu JavaScript wykonującego się na stronie
  • Usunięcie niepotrzebnego kodu trzecich stron
  • Optymalizacja czasu wykonywania kodu JavaScript poprzez podział na mniejsze, płynniej działające chunki
  • Użycie techniki „lazy loading”, która opóźnia ładowanie elementów strony, dopóki nie są one potrzebne
  • Pamiętajmy, że FID to tylko jedna z wielu metryk, które pomagają w ocenie wydajności strony i doświadczenia użytkownika. Optymalizacja pod kątem FID powinna być częścią szerszego planu poprawy wydajności strony.

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.