Głębokość Strony

Home Słownik Marketingu Głębokość Strony

Definicja Głębokości Strony

Głębokość strony jest terminem z dziedziny marketingu internetowego, odnoszącym się do hierarchii, w jakiej użytkownik nawiguje przez stronę internetową. Odwołuje się do ilości kliknięć, które są wymagane, aby dotrzeć do konkretnej strony lub zasobu na stronie internetowej od strony głównej (homepage).

Wpływ Głębokości Strony na UX i SEO

Niekiedy głębokość strony jest ignorowana, ale jest to błąd, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika (UX) oraz na optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jeżeli strona jest zbyt „głęboka”, użytkownik może mieć problem z odnalezieniem potrzebnych mu informacji, a co za tym idzie, może szybko zrezygnować z dalszego korzystania ze strony.

Jak zmierzyć Głębokość Strony?

Głębokość strony można zmierzyć za pomocą tzw. klikalnej drogi (clickpath). Jest to droga, którą użytkownik musi przejść, aby dotrzeć do interesującej go treści. Zadaniem specjalisty ds. marketingu jest uproszczenie tego procesu, poprzez zastosowanie intuicyjnego interfejsu oraz odpowiedniej optymalizacji strony.

  • Głębokość Strony = 0: Strona główna
  • Głębokość Strony = 1: Strona dostępna bezpośrednio z menu głównego
  • Głębokość Strony = 2: Strona dostępna po jednym kliknięciu na stronie o głębokości 1

Zastosowanie w Praktyce

Optymalna głębokość strony zależy w dużej mierze od rozmiaru i zakresu strony internetowej. Małe witryny często mogą obejść się bez głębokiej strony, podczas gdy większe witryny mogą wymagać złożonej struktury, aby pomieścić wszystkie swoje treści. Przy projektowaniu struktury strony, należy starać się utrzymać równowagę między zapewnieniem łatwego dostępu do najważniejszych informacji, a jednoczesnym unikaniem przytłoczenia użytkownika zbyt dużą ilością opcji.

W praktyce, uznaje się, że optymalna głębokość strony to 3-4 poziomy. Dostęp do kluczowych treści powinien być możliwy w ciągu 3 kliknięć od strony głównej. W ten sposób, strona będzie przyjazna dla użytkownika oraz dobrze zindeksowana przez wyszukiwarki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.