Htaccess

Co to jest Htaccess?

.htaccess jest konfiguracyjnym plikiem służącym do zarządzania serverem Apache. Jego pełna nazwa to „Hypertext Access” i jest używany w celu wprowadzania zmian w konfiguracji na poziomie katalogowym. Można więc ustawić różne dyrektywy, które będą stosowane jedynie dla określonego katalogu, a nie dla całego serwera.


Stanowione zasady

W pliku .htaccess można zdefiniować różne zasady, między innymi dotyczące:

  • Przekierowań: .htaccess pozwala na ustawienie przekierowań 301 są ułatwieniem zarówno dla użytkowników, jak i dla botów indeksujących strony internetowe – umożliwia bowiem przekierowanie na nową lokalizację, jeśli dana strona została przeniesiona lub usunięta.
  • Bezpieczeństwa: .htaccess umożliwia blokowanie dostępu do strony z określonych adresów IP, blokowanie lub zezwalanie na dostęp do określonych plików czy katalogów oraz wymuszanie korzystania z połączenia HTTPS.
  • Optymalizacji serwera: za pomocą pliku .htaccess można kontrolować, jak serwer kompresuje pliki czy cache’uje zasoby, co ma duży wpływ na szybkość działania strony.

Ograniczenia Htaccess

Choć plik .htaccess jest bardzo pomocny, warto pamiętać o jego ograniczeniach. Jego działanie może być znacznie wolniejsze od konfiguracji na poziomie serwera. Z tego powodu, jeżeli mamy możliwość edycji plików konfiguracyjnych serwera, powinniśmy to robić na tym poziomie.

Również nie każde dyrektywy mogą być wprowadzone przez .htaccess, a ich dostępność zależy od ustawień serwera.


Podsumowanie

Plik .htaccess jest kluczowym elementem zarządzania serwerem, szczególnie dla osób, które nie mają dostępu do głównych plików konfiguracyjnych serwera. Pozwala na łatwe wprowadzanie zmian związanych z przekierowaniami, optymalizacją serwera oraz bezpieczeństwem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.