Kanoniczny Adres Url (Canonical)

Home Słownik Marketingu Kanoniczny Adres Url (Canonical)

Co to jest kanoniczny adres URL (Canonical URL)?

Definicja

Kanoniczny adres URL (Canonical URL) to preferowany adres URL, który właściciele witryn wybierają dla swej strony, aby unikać zduplikowanych treści. W momencie, gdy na stronie internetowej wyświetla się ta sama zawartość pod różnymi adresami URL, mogą powstać problemy z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek. W efekcie, może to zaszkodzić rankingowi strony.

Zastosowanie

Większość wyszukiwarek, w tym Google, popiera użycie adresów URL Canonical. Zastosowanie tej funkcji pomaga uniknąć problemów, które mogą powstać, gdy te same treści są dostępne pod wieloma URL-ami. Niejednokrotnie może dojść do sytuacji, w której różne linki prowadzą do tego samego kontentu. Może to powodować dezorientację dla zarówno dla użytkowników, jak i dla mechanizmów wyszukiwania.

  • Poprawa rankingu: Dzięki umieszczeniu meta tagu 'rel=canonical’ w nagłówku strony, boty wyszukiwarki internetowej będą wiedziały, który URL jest „kanoniczny” dla danej strony. W efekcie, strona ma szansę uzyskać wyższy ranking w wynikach wyszukiwania.
  • Zapobieganie dublowaniu treści: Bez kanonicznego adresu URL, wyszukiwarki mogą indeksować tę samą treść pod różnymi URL-ami jako zduplikowane strony. W efekcie, strona może zostać ukarana przez wyszukiwarki za dublowanie treści.

Jak ustawiać adresy URL kanoniczne?

Dodanie metatagu 'rel=canonical’ do nagłówka strony jest najprostszym sposobem na ustawienie adresu URL kanonicznego. W tagu tym po atrybucie 'href’ należy podać pełną ścieżkę do preferowanego adresu URL. W efekcie, wyszukiwarka będzie wiedziała, że jest to preferowany URL dla strony z pewnego zestawu stron o podobnej zawartości.

Czy istnieją alternatywne metody ustawiania adresów URL kanonicznych?

Wyszukiwarki internetowe takie jak Google oferują narzędzia dla webmasterów, w których można ręcznie ustawić adresy URL kanoniczne. Opcja ta jest szczególnie przydatna, gdy nie jest możliwe dodanie metatagu 'rel=canonical’ do strony.

W przypadku witryn obsługiwanych przez systemy zarządzania treścią (CMS), może istnieć możliwość użycia wtyczki lub modułu do ustawiania adresów URL kanonicznych. Środowisko CMS często oferuje łatwe w obsłudze interfejsy użytkownika do zarządzania adresami URL kanonicznymi, co jest o wiele prostsze i szybsze, niż ręczne dodawanie metatagu 'rel=canonical’ do każdej strony.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.