Marketing Wirusowy (Viral Marketing)

Home Słownik Marketingu Marketing Wirusowy (Viral Marketing)

Definicja

Marketing wirusowy, zwany również viral marketing, to strategia marketingowa wykorzystująca istniejące sieci społeczne do promowania produktu, usługi czy marki. Wyraźne jest tu nawiązanie do słowa „wirus”, co w jednym skrócie opisuje filozofię działania tego typu marketingu – tak jak prawdziwy wirus, pomysł, produkt lub usługa rozprzestrzenia się bardzo szybko w społeczeństwie.

Zasada Działania

Ideą stojącą za marketingiem wirusowym jest wywołanie takiego zainteresowania produktem czy serwisem, aby to sami użytkownicy rozpowszechniali informacje o nich w swoich sieciach społecznych. Te sieci mogą obejmować rodziny, przyjaciół, miejsca pracy, kluby, organizacje i inne społeczności, zarówno online, jak i offline.

Formy Marketingu Wirusowego

Marketing wirusowy może przyjąć wiele form w zależności od medium, na którym jest zastosowany. Przykładowe formy to:

  • Marketing E-mail: Wysyłanie maili do użytkowników z zachętą do przekazania ich znajomych.
  • Media społecznościowe: Stworzenie ciekawych postów, zdjęć lub filmów z zachętą do udostępnienia ich w serwisach takich jak Facebook, Twitter, Instagram czy YouTube.
  • Marketing szeptany: Stymulowanie użytkowników do rozmowy o produkcie czy marce przez bezpośredni kontakt.
  • Applications: Tworzenie aplikacji, które użytkownicy mogą łatwo udostępnić swoim znajomym.

Zalety i Wady

Marketing wirusowy oferuje wiele korzyści, w tym niskie koszty, duże zasięgi i potencjalnie wysoki zwrot z inwestycji. Jednakże, jest też ryzykowny – nieprawidłowo przeprowadzony marketing wirusowy może nie tylko nie przynieść żadnych korzyści, ale może nawet zaszkodzić wizerunkowi marki.

Nie sposób przewidzieć, jakie wiadomości marketingowe staną się wirusowe. Aby kampania była skuteczna, musi być ciekawa, oryginalna, angażująca oraz łatwa do udostępnienia. Właśnie te czynniki sprawiają, że marketing wirusowy jest zarówno fascynujący, jak i trudny do opanowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.