Noindex

Noindex jest dyrektywą, którą można zastosować w pliku robots.txt strony internetowej lub jako meta tag, aby instruować wyszukiwarki internetowe jak Google, aby nie indeksowały określonej strony bądź serii stron na stronie internetowej. Jest to niezwykle ważne narzędzie dla specjalistów SEO, ponieważ pozwala na kontrolowanie, które strony są indeksowane przez wyszukiwarki, a które nie.

Jak działa Noindex?

Gdy bot wyszukiwarki natrafi na dyrektywę Noindex, nie dodaje tej strony do indeksu wyszukiwarki. To oznacza, że strona nie zostanie uwzględniona w wynikach wyszukiwania – co jest kluczowe dla ukierunkowania ruchu organicznego na strony, które zdecydowanie chcesz, aby były widziane, oraz odciążania botów wyszukiwarki od indeksowania stron, które nie lubią, jak np. strony z duplikatami treści.

Jak używać Noindex?

Możesz użyć dyrektywy Noindex na dwa sposoby:

  • Jako meta tag umieszczony w sekcji HEAD strony HTML. W takim przypadku wygląda to tak: <meta name=”robots” content=”noindex”> lub <meta name=”googlebot” content=”noindex”>, gdy chcesz skierować dyrektywę wyłącznie do Google.
  • W pliku robots.txt, gdzie dyrektywa blokuje boty wyszukiwarki od indeksowania całości lub części Twojego serwisu. Wygląda to tak: User-agent: Googlebot Noindex: /example/.

Warto przypomnieć, że instrukcja Noindex w pliku robots.txt jest rozumiana tylko przez Googlebota. Inne boty mogą ją zignorować.

Kiedy używać Noindex?

Noindex jest przydatne, kiedy chcesz wyłączyć określone strony z wyników wyszukiwania. Może to obejmować:

  • Strony z powtarzającymi się treściami, które mogą zaszkodzić Twojemu rankingu w wyszukiwarkach.
  • Strony z niską jakością treści, które nie mają na celu przyciągnięcia ruchu organicznego.
  • Strony, które zawierają wewnętrzne informacje o firmie, które nie mają znaczenia dla ogólnej publiczności.

Pamiętaj, że optymalizacja SEO nie polega tylko na tym, co chcesz pokazać w wynikach wyszukiwania, ale także na tym, czego nie chcesz tam wyświetlać. Właściwe użycie Noindex pozwoli Ci lepiej kontrolować swój obraz w wynikach wyszukiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.