Paginacja (Stronicowanie Witryny Internetowej)

Home Słownik Marketingu Paginacja (Stronicowanie Witryny Internetowej)

Paginacja, znana także jako Stronicowanie Witryny Internetowej, to technika stosowana przez webmasterów i projektantów stron internetowych, która polega na dzieleniu dużej ilości informacji lub produktów na mniejsze, bardziej zrozumiałe i łatwe do przeglądania segmenty poprzez tworzenie dodatkowych stron.

WProwadzenie

Paginacja jest integralnym elementem interfejsu użytkownika w przypadku większości stron internetowych, które mają za zadanie prezentować duże ilości zawartości, takie jak strony z wiadomościami, blogi, sklepy internetowe czy strony wyników w wyszukiwarkach. Bez niej, użytkownicy musieliby przewijać się przez potencjalnie nieskończone ilości danych, co mogłoby prowadzić do przeciążenia i frustracji.

Cechy i funkcje

  • Podział zawartości: Paginacja umożliwia użytkownikom poruszanie się po dużej ilości treści w sposób uporządkowany i zorganizowany, przewidując potrzebę przeglądania setek lub tysięcy różnych produktów lub artykułów na jednej stronie.
  • Zwiększenie użyteczności: Dzięki funkcji paginacji, użytkownicy mają możliwość wyboru liczby elementów do wyświetlenia na jednej stronie, co przyczynia się do wyższej użyteczności strony.
  • Doskonalenie pozycji SEO: Kiedy jest prawidłowo zaimplementowana, paginacja może przyczynić się do poprawy widoczności strony w wyszukiwarkach, poprzez zwiększenie liczby unikalnych stron, co pomaga w indeksacji.

Jak to działa?

Paginacja polega na podziale zawartości na mniejsze, łatwiejsze do przetworzenia segmenty. Na przykład, jeśli strona internetowa ma 100 produktów do wyświetlenia, zamiast umieszczać je wszystkie na jednej stronie, mogą być one podzielone na 10 stron, z 10 produktami na każdej. Te dodatkowe strony są zazwyczaj dostępne poprzez linki na dole strony, które pozwalają użytkownikom poruszać się między nimi.

Paginacja a SEO

Dla optymalizacji pod kątem SEO, ważne jest, aby sprawdzić, czy boty wyszukiwarek są w stanie prawidłowo zindeksować stronicowanie, co oznacza, że są w stanie poruszać się po witrynie oraz zrozumieć jej strukturę. Google zasugerował, aby webmasterzy używali znaczników rel=next/prev w sekcji nagłówkowej HTML, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć paginację, jednak w 2019 roku Google przestał obsługiwać te znaczniki.


Paginacja jest kluczowym elementem zarówno dla dobrego doświadczenia użytkownika, jak i dla skutecznego SEO. Umożliwia uporządkowane przeglądanie dużej ilości informacji i zapewnia, że strona internetowa jest łatwiejsza do nawigacji zarówno dla ludzi, jak i dla robotów wyszukiwarek.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.