Partial Match Domain (Domena Częściowego Dopasowania)

Home Słownik Marketingu Partial Match Domain (Domena Częściowego Dopasowania)

Definicja

Partial Match Domain (Domena Częściowego Dopasowania) to termin używany w zakresie SEO (Search Engine Optimization) odnoszący się do domeny internetowej, która zawiera w swoim adresie słowa kluczowe z niuansowanym dopasowaniem do tematyki strony.

W przeciwieństwie do Exact Match Domain (Domena Pełnego Dopasowania), gdzie cała fraza lub słowo kluczowe jest dokładnie zawarte w nazwie domeny, Partial Match Domain ma niewielki procent słów kluczowych, które są częścią adresu domeny.

Przykłady

Przykładem Partial Match Domain może być nazwa strony internetowej prowadzonej przez fotografika, która brzmi “bestportraitsphoto.com”, gdzie „photo” jest słowem kluczowym, lecz nie jest jedyną częścią nazwy domeny, a więc jest to dopasowanie częściowe.

Zalety i Wady

Podobnie jak w przypadku Exact Match Domains (Domeny Pełnego Dopasowania), Partial Match Domains (Domeny Częściowego Dopasowania) mają swoje zalety i wady.

Zalety:

  • Szybsze indeksowanie: Jak w przypadku Exact Match Domains, również strony z domenami częściowego dopasowania mogą być szybciej indeksowane przez wyszukiwarki, ponieważ słowa kluczowe w domenie pomagają silnikom wyszukiwarek określić tematykę strony.
  • Wiarygodność: Strona z domeną częściowo dopasowaną może być postrzegana jako bardziej wiarygodna, niż strona z pełnym dopasowaniem (EMD), która bywa często kojarzona ze stronami o niskiej jakości. Dlatego też PMD (Partial Match Domain) od strony wizerunkowej jest korzystniejsza.

Wady:

  • Zmienne algorytmy: Google i inne wyszukiwarki stale modyfikują swoje algorytmy, ograniczając korzyści z korzystania z domen częściowego dopasowania.
  • Brak elastyczności: Domeny z częściowym dopasowaniem mogą ograniczyć Twoją elastyczność w zakresie zmiany niszy lub dodawania nowych treści, które nie są ściśle związane ze słowami kluczowymi w domenie.

Podsumowanie

Partial Match Domain (Domena Częściowego Dopasowania) to taka domena, której nazwa zawiera frazy lub słowa kluczowe będące częścią tematyki strony internetowej. Wykorzystywanie takich nazw domen ma swoje plusy i minusy i powinno być dobrane do indywidualnych potrzeb marki.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.