Pogo-Sticking

Pogo-Sticking w marketingie internetowym

Pogo-sticking to termin stosowany w marketingu internetowym i SEO (Search Engine Optimization) do opisu specyficznego zachowania użytkowników w przeglądarce. Występuje, gdy użytkownik niezadowolony z wyników swojego wyszukiwania co chwilę, wraca szybko do strony wyników wyszukiwania (SERP) po wejściu na witrynę, która nie spełniła jego oczekiwań.

Jak działa Pogo-Sticking

Proces Pogo-Sticking wygląda mniej więcej tak:
1. Sporządzasz zapytanie (query) w wyszukiwarce internetowej, np. „najlepsze domowe przepisy na ciasto”.
2. Klikasz na pierwszą stronę wyników (np. bloga kucharskiego), które pochodzą z wyniku wyszukiwania.
3. Wchodząc na stronę, nie widzisz sprzyjającej nawigacji lub brakuje informacji, której szukasz, więc klikasz „wstecz” w przeglądarce, aby wrócić do strony wyników wyszukiwania.
4. Wybierasz kolejny wynik w wyszukiwaniu i powtarzasz proces, aż znajdziesz stronę, która sprosta twoim oczekiwaniom.

Czym różni się Pogo-Sticking od Bounce Rate

Zarówno Pogo-Sticking, jak i Bounce Rate (wskaźnik odrzuceń) odnoszą się do podobnej aktywności użytkownika – opuszczaniu strony bez dalszej interakcji. Niemniej jednak, istnieje pewna subtelna różnica:

  • Bounce Rate odnosi się do sytuacji, gdy użytkownik opuszcza stronę po zobaczeniu tylko jednej strony, bez klikania na jakiekolwiek linki na stronie.
  • Pogo-Sticking ma miejsce, gdy użytkownik opuszcza stronę do wyników wyszukiwania, aby przejść do innej strony w wynikach.

Wpływ Pogo-Sticking na SEO

Pogo-Sticking jest istotne dla SEO, gdyż wysokie tempo tego zachowania może wpływać na ranking strony w wynikach wyszukiwania. Jednym z celów Google jest zapewnienie najbardziej przydatnych i odpowiednich wyników dla zapytań użytkowników. Jeżeli użytkownicy ciągle opuszczają twoją stronę, prawdopodobnie strona ta nie jest rzeczywiście tym, czego szukają. W rezultacie, Google może zdecydować się zdegradować twoją stronę w wynikach wyszukiwania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.