Status 301

Definicja

Status 301, znany również jako „301 Redirect”, to kod odpowiedzi HTTP wskazujący na przeniesienie zasobu. Jest to stałe przniesienie, które oznacza, że adres URL żądanego zasobu został zmieniony na inny. Wszystkie przyszłe żądania powinny używać nowego URL.

Zasada działania

Kiedy serwer otrzymuje żądanie o dostęp do danego zasobu, może odpowiedzieć na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiedź o statusie 301. Oznacza to, że zasób, do którego próbuje się uzyskać dostęp, został na stałe przeniesiony na inny adres. Serwer odpowiedzi z tym statusem dostarcza również nowy adres URL, pod którym zasób jest teraz dostępny.

Wpływ na SEO

Status 301 ma znaczący wpływ na optymalizację wyszukiwarek (SEO). Jest to preferowany sposób przekierowywania zasobów, ponieważ informuje wyszukiwarki, że strona została na stałe przeniesiona na nowy adres. Dzięki temu wyszukiwarki mogą aktualizować swoje indeksy i przypisywać wcześniej uzyskane przez stronę „punkty autorytetu” do nowego adresu.
Zalety wykorzystania 301 Redirect dla SEO to:

  • Zachowanie pozycji w rankingu wyszukiwarki – przenoszenie strony bez stracenia pozycji w wynikach wyszukiwania.
  • Przeniesienie „link juice” – wszelkie linki prowadzące do starego adresu będą teraz przekazywać swoją wartość SEO do nowego adresu.
  • Zapobieganie duplikacji treści – kiedy dwie strony mają identyczną zawartość, wyszukiwarki mogą mieć problem z zdecydowaniem, która strona jest autorytetem. Przekierowanie 301 rozwiązuje ten problem, wskazując, która strona jest „oficjalna”.

Zastosowanie

Przekierowanie 301 jest wykorzystywane w różnych sytuacjach, takich jak:

  • Zmiana adresu strony internetowej.
  • Scalanie wielu domen w jedną.
  • Aktualizacja lub przebudowa struktury strony lub całego serwisu.
  • Kiedy tworzymy stronę mobilną korzystającą z tej samej zawartości co strona desktopowa.

Ważne jest zapewnienie, aby żadne ważne strony nie zostały pominięte podczas ustawiania przekierowań, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na wyniki SEO. Najbezpieczniej jest zastosować przekierowanie 301 dla każdej strony, która ma być przeniesiona.

Różnica pomiędzy 301 a 302

Podstawową różnicą między przekierowaniem 301 a 302 jest to, że 301 informuje, że strona została na stałe przeniesiona na nowy adres, podczas gdy 302 wskazuje, że przeniesienie jest tymczasowe. W przeciwnym razie, działają one w bardzo podobny sposób. Jednak dla celów SEO, zaleca się używanie 301, ponieważ 302 może nie przekazać całego „link juice” do nowego adresu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.