Mapa Percepcji

Home Słownik Marketingu Mapa Percepcji

Mapa percepcji, również nazywana diagramem pozycjonowania, jest istotnym narzędziem marketingowym służącym do analizowania miejsca, jakie zajmuje dana marka, produkt lub usługa w świadomości odbiorców. Wizualizuje ona postrzeganie ofert konkurencji przez konsumentów na podstawie wybranych przez nich atrybutów.

Wykorzystanie map percepcji

Mapa percepcji jest stosowana głównie do badania konkurencji, identyfikacji luk w ofercie rynkowej oraz wsparcia procesu pozycjonowania i segmentacji rynkowej. Pozwala również na ocenę wprowadzenia nowego produktu na rynek, umożliwiając zrozumienie, jak odbiorcy będą postrzegać nową ofertę w porównaniu do istniejących produktów rynek.

Tworzenie mapy percepcji

Proces tworzenia mapy percepcji zazwyczaj obejmuje następujące etapy:

  • Gromadzenie danych: Konieczne jest zebranie informacji z rynku na temat percepcji produktów lub usług przez potencjalnych klientów. Zazwyczaj odbywa się to poprzez badania rynkowe, takie jak ankiety, wywiady, grupy dyskusyjne itp.
  • Wybór atrybutów: Następnie należy zidentyfikować dwa najważniejsze atrybuty lub cechy, które konsumenci uwzględniają podczas porównywania produktów lub usług. Mogą to być na przykład jakość, cena, funkcjonalność, design itp.
  • Tworzenie mapy: Na osiach współrzędnych reprezentowane są wybrane atrybuty. Każdy produkt lub usługa jest następnie umieszczana na mapie w miejscu, które najlepiej odzwierciedla percepcję klientów.

Analiza mapy percepcji

Analiza mapy percepcji pozwala zrozumieć, jak produkty lub usługi są postrzegane w porównaniu do konkurencji. Pozwala to na identyfikację luk rynkowych, które mogą być wykorzystane poprzez wprowadzenie nowych produktów. Analogicznie, pozwala wykryć obszary, w których konkurencja jest silna, pomaga zrozumieć względne mocne i słabe strony oferty.

Zdecydowanie warto zauważyć, że mapa percepcji nie jest doskonałym odzwierciedleniem rzeczywistości – jest to raczej próba zilustrowania subiektywnych percepcji konsumentów, które mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od osobistych upodobań, doświadczeń czy warunków zewnętrznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.